A tiltakozó akcióban a felhasználók által generált hírportál, a Reddit és a Boing Boing blogoldal is részt vesz, a Twitter mikroblog-site azonban nem.
Az október vége felé nyilvánosságra került Stop Online Piracy Act (SOPA), amely szerdán kerül az amerikai képviselőház elé, eddig nem tapasztalt szigorral sújtana le az internetes kalózokra. A fő változás az eddigi szabályozáshoz képest az, hogy a hatóságok már nem csak az olyan weboldalak és szolgáltatók ellen léphetnének fel, amelyeknek az elsődleges, vagy akár a kizárólagos tevékenységi köre sért szerzői jogokat, hanem mindenkire kiterjed, ahol csak jogsértő tartalom szerepel - így például egy ellenünk indítandó eljáráshoz elég, ha a saját honlapunkon külső hivatkozást helyezünk el egy jogsértő oldalra.
Mindezt a SOPA a Kínában alkalmazott tűzfalra emlékeztető rendszerrel egészítené ki, amely kötelezően blokkolja a kalózkodás gyanúja alatt álló honlapokat az internetszolgáltatóknál és keresőoldalak találati listáiban is. Bár a kritikusok szerint a SOPA a véget jelenti a videómegosztók és a blogszolgáltatók számára, a már sokat hígult törvény hívei szerint megakadályozza, hogy „lator honlapok" illegális bevételekhez jussanak. (A SOPA-val párhuzamosan az Egyesült Államokban a szenátus előtt landol a szerzői jogokról szóló törvénytervezet, a PIPA is.)
Jimmy Wales Wikipédia-alapító a SOPA-ról azt mondta, ez a homályos és „rosszul megírt" törvény olyan területeket is érint, amelyeknek semmi közük az online kalózkodáshoz. Egyik alapítója szerint a Twitter azért nem vesz részt a magyar idő szerint szerda reggel hattól meghirdetett leállásban, mert ostobának tart felfüggeszteni egy „nemzetközi üzletet" nemzeti érdekeltségű politikai ügy miatt.
Noha a SOPA-nak sikerült egyesítenie az amerikai szórakoztatóipari lobbi nagyságait, a kritikusok úgy vélik, a törvénytervezet nem csak a kalózok, hanem egyszerűen minden internetező ellen jogi fellépésre buzdít. Amíg Hollywood és a Szilícium-völgy - és nem mellesleg a SOPA kitartó hívének számító Rupert Murdoch médiamágnás - decemberig több mint két és fél millió dollárt fordított a törvény elfogadásáért folytatott kampányra - értsd: a kongresszusi képviselők megnyerésére -, megmozdult az amerikai internetes társadalom is.
Ez utóbbi offenzívájának hatására kihátrált a SOPA mögül a GoDaddy domainszolgáltató, de a három legnagyobb videojáték-cég, a Nintendo, az Electronic Arts, és a Sony Playstation-részlege is. A felzúdulásra jellemző, hogy egy Tumblren hirdetett telefonos akcióban egy nap alatt 87 ezer amerikai hívta fel és kérte meg a maga képviselőjét, hogy szavazzon a SOPA ellen, az Anonymous hackercsoport pedig tömegével szerezte meg és tette közzé a médiavállalatok vezetőségi tagjainak személyes adatait.
Hatott a SOPA ellen a negatív sajtó is: kiderült, hogy a törvénytervezet melletti kampány során a szórakoztatóipar gyakorta kilóra megvette az ügyért kiálló jogászokat és politikusokat. Emiatt sok, eredetileg a SOPA hívének számító képviselő sietve visszakozni kényszerült, a Fehér Ház pedig szombaton külön közleményben jelezte, égető probléma ugyan az internetes kalózkodás, de nem száll síkra olyan szabályozás mellett, amely sérti a szólásszabadságot. Ez többé-kevésbé azt jelenti, hogy ha a SOPA át is jut a kongresszuson, Barack Obama elnök nagy valószínűséggel meg fogja vétózni.
Az akció a magyar nylevű WikiPedia-t nem érinti, az a mai napon is zavartalanul elérhető lesz.
NOL