Az összeállítás mondhatjuk szubjektív véleményezésen alapul. Nem szent írás, de lévén hosszabb ideje vagyunk már benne az iparban mondhatjuk, hogy esetlegesen annyira nem futottunk vakvágányra. Jöjjön tehát a TOP10-es lista a leggyengébbtől egészen a csúcsig!
10. PHP Edit 3.6.4
A francia fejlesztésű szoftver bár fizetős mégis megérdemli, hogy felkerüljön a 10-es listára, hiszen aki valaha PHP szerkesztőt keresett a neten az tuti bele botlott ebbe is. A program telepítője az egyik legkisebb a versenytársak közül, hiszen mindössze 11M-ába sikerült bepakolni, ami viszont azt is jelenti, hogy telepítés közben számos tartalmat a netről kíván leszedni a szoftver. A program indulása horribilis ideig tart lévén az ingyenes kipróbáláshoz névtelen regisztrációtól kezdve minden kavarásra szükség van, majd ha mindaz megvan, még mindig csak tölt és tölt. Miután sikerül összeszednie magát elindul, de a működésen látszik, hogy félelmetesen lassú. Első ránézésre egy nagy előnye biztosan van, tud magyarul, amit elég kevés a listán szereplő program mondhat el magáról. A felület gyakorlatilag ugyanolyan, mint sok-sok más szerkesztőé, alapul vette a Microsoft Office 2003-as szürke skin-jét. A program működésében nem találtunk problémát, a hibákat egészen jól jelzi, de azért láttunk már jobbat is. A színezéssel vannak gondok, hiszen eléggé összetéveszthetőek a szintaxok első ránézésre, de a beállítások között azért szépen be lehet állítgatni. A program extrákból bőven kínál van todo, adatbázis böngésző, vágólap nyomon követő és még sok-sok okosság. Összességében a program össze van rakva, de lassúsága sajnos eléggé visszavet a minőségből.
Előnyei
- Sokrétű beállítási lehetőség
- Számos extra
- Könnyen kezelhető felület
Hátrányai
- Komplikált telepítés
- Lassú működés
- Gyenge szintaxiskezelés alapból
- Kódhiba jelzés gyenge
Honlap
09. PhpStorm Beta 1.0 (95.74)
A program elég hamar feltelepedik, de ettől függetlenül jó 200M helyet lefoglal a gépünkön. AZ indulás picikét talán lassú, de aztán betölt a program és a szemünk elé kerül az indítólap, ahol válogathatunk miket is szeretnénk csinálni. Szép csinos, de nem feltétlenül van erre szüksége egy programozónak már. A főképernyőn már láthatunk egy olyat hogy Check Out from Version Control, ami jó jel, hiszen aki Git-et CVS-t vagy Subversiont használ többedmagával, az biztosan nem fogja felül írogatni a másik fájljait. Miután kicsodálkoztuk magunkat belevetjük a program használatába magunkat, hiszen a kezelő felület egészen szép lett és hivogatja a usert. El is kezdünk dolgozni, de ami szembetűnik, hogy a program valószínűleg JAVA alapokra készült és eléggé lassan reagál dolgokra. Miután nagy neheze megtaláljuk a Tools->Deployment->Remote host nevű menüt rájövünk, hogy tud SFTP és FTP kapcsolatot is létesíteni többek között. A HTML felismerése egészen jó, mindet jól színez, ha valamit elrontunk, jelzi és ötleteket ad a javításra. Ha valamit úgy érez, hogy kihagytunk akkor is szól, nehogy valamelyik böngészőben emiatt hiba legyen. Alapvetően mindet szépen végez hiányossága, hogy nem mutatja a HTML nyitóra kattintva a lezáró tagot, ezen felül sajnos a settingsben nem találtunk olyat, hogy megváltoztathassuk a színezést, sőt maga a settings a lehető legpuritánabb szinte semmit nem lehet beállítani. A program nagyon nagy előnye, az, amire készítették, hogy képes az SVN rendszerek követésére és kezelésére így ahhoz elvileg nem kell külön programot telepítenünk.
Előnyei
- SVN kezelés
- Jó PHP kezelés, remek változó jelölés
Hátrányai
- Lassú
- Gyenge automata kiegészítő
- Rengeteg felesleges menü
Honlap
08. NetBeans IDE 6.8
A telepítés sajnos már problémát okozott, hiszen a szoftverhez JAVA IDE szükséges, amit csak oda tud telepíteni, ahol talál, de ezt leszámítva mérsékelt méretekkel küzd, hiszen alig 100M-át pakol fel a rendszerünkre. A programról annyit érdemes tudni, hogy egy ingyenes IDE fejlesztés, amely alapvetően inkább a projekt orientált fejlesztők számára kíván alternatívát nyújtani, akik nem is annyira online szerkesztenek fájlokat, hanem intraneten át építenek vagy Kenai Projekteken dolgoznak. Az indulás egészen gyorsan zajlik fürge kis program és mivel igen szép splash képernyőt kapott szinte észre se vesszük, hogy telik az idő. Az indulás után kicsit meglepődünk a szokásostól eltérően bár szép mégis olyan üresnek tűnik a program. FTP és SFTP kapcsolatot új projekt hozzáadásával érhetjük el, ami egy kicsit zavaró. Egyszerű HTML szerkesztéssel kezdtünk foglalatoskodni, alapvetően nagyon tetszett a működés az auto kiegészítője egyszerűen csodás, nem csak hogy mondja, hogy mit szeretnénk beírni, de sokszor még kis ábrákkal is kecsegtet, mutatja a nyitó tagok lezáróit, és ha hibát vétünk, azonnal jelez elég feltűnően. Remekül eszi a PHP kódot, és egy fájl megnyitása után jobb oldalt mutatja, hogy mely sorokban talált problémát és leírja, hogy szerinte ott mi nem jó. Szinezés tekintetében nincs, semmi probléma szépen kezeli a fájlokat, de sajnos a Smarty templatekkel ez sem képes megküzdeni. A program beállítása közepesen sokrét elég sok mindent be tudunk adagolni, bár szinte felesleges, mert amire kitalálták azt alapból tudja. Kezdők számára olyan extra funkciókat tartogat, mint a drag & drop HTML elemek bepakolása, amikor egy húzással lehet a HTML-ünkben táblázat, gomb vagy akármi megszokott alap HTML elem, hasonlóan a Dreamviewerhez. Nagyon tetszett a HTML navigátor sáv, ami PHP-ban is működik, és ahogy megyünk mélyebbre a kódban úgy térhetünk akár kód szintekkel feljebb egy kattintásra (olyan, mint a jobb honlapoknál a navigációs sáv egy sorban írja, hogy milyen mélyen vagyunk a kódban).
Előnyei
- Gyors indulás
- Letisztult felület
- Nagyon jó hiba felismerő és kijelző
- Nagyon jó auto kiegészítő
- HTML navigátor bár
- Lezáró gomb a fájl tabokon
- Ingyenes
Hátrányai
- Nem ismeri a smarty kódokat
- Csúnyán kezeli a TAB-okat
Honlap
07. Komodo Edit 5.2
A Komodo Edt egy Open Source ingyenes PHP és HTML szerkesztő program, amely alapvetően nem is akar több lenni, mint ami. Versenytársaival szemben semmi extrát nem akar ráerőltetni az emberre egyszerűen csak működik és teszi a dolgát. Alapvetően a programmal nem is lenne gond, de ami feltűnt nekünk, hogy ha hibát vétettünk a kódban, akkor nem nagyon sipákolt. Az első hibát, amit még talált pirossal aláhúzta, de utána hiába is vétkeztünk már nem jelölte tovább. További zavaró volt még a programban, hogy a PHP-t nagyon gyengén színezi, persze ez a beállítások között módositható, de azért jó lett volna, ha alapból is jobban megkülönbözteti az elemeket. A program egyébként kellőképpen sokoldalúan személyre szabható és nagy előnye hogy internetről beszerzi a megnyitott fájlokhoz a szükséges kódfelismerő, színező és auto kiegészitő funkciókat. A használat során azt vettük észre, hogy sajnos más programokban létrehozott fájlok TAB-jait mintha kétszer akkorára cserélné és így elég idegesítővé válik egy idő után. Kapcsolat tekintetében kezeli az FTP és SFTP protokollokat is többek között, azonban sikerült kicsit jobban eldugni a kelleténél a csatlakozás létrehozása menüt.
Előnyei
- Ingyenes és kisméretű
- Gyors működés
- Sokrétű beállítási lehetőségek
- Automatikus szintaxis letöltés és kezelés
Hátrányai
- Komplikált FTP kapcsolatlétrehozás
- Rossz tabulátorkezelés
- Hiányos hibakezelés és jelölés
Honlap
06. PHP Designer 7
Ismét egy fizetős program a palettán, ami azonban igen sokat kínál. Ahogy az a nevében is látható kimondottan PHP fejlesztésekre tervezték és ezen funkciójának maximálisan eleget is tesz. Méretét tekintve középsúly. A gyorsaságával annyira nincs probléma kivéve, ha az FPT kapcsolódását nézzük ugyanis a program valami miatt nagyon nehezen kapcsolódik és ment FTP szerverre. Ezzel gyakorlatilag meg is öli az élményt, amit amúgy a program maga működésében nyújtani tud. Kezeli az SFTP kapcsolatot, rendesen színez, sok mindent beállíthatunk benne. Jó a hiba visszajelzője és az auto kiegészítője. A felületét igényeink szerint rendezgethetjük át és még pár extrával is szolgál. Alapvetően a program ajánlott is lehetne, ha magát az FTP-zést nem rontották volna benne el ennyire nagyon.
Előnyei
- Gyors működés
- Sokrétű beállitási lehetőség
Hátrányai
- Lassú FTP csatlakozás
- Fura kódszínezés
- Fizetős program
Honlap
05. Eclipse Galileo
Az Eclipse egyik legismertebb PHP szerkesztő alkalmazása, ami javarészt annak köszönhető, hogy ingyenes és mindent tud. A program nagyjából egy csoportban van az Aptana-val, kinézete is szinte ugyanaz. Alap felépítésében JAVA-s programról beszélünk, ami a betöltés sebességén erősen látszik is. Sajnos az Aptana-hoz hasonlóan azokat a fájlokat, amiket nem ismer nem is kísérli meg megnyitni, hanem a Windows alapérdemezett editorát használja erre. Ez persze baromi zavaró például a TPL fájlok esetén is. A programra ezek alapján szinte ugyanaz vonatkozik, mint az Aptana-ra. Inkább olyanoknak ajánljuk, akik PHP-t szeretnének fejleszteni, értenek a beállításokhoz és személyre tudják némi időráfordítással szabni a szoftvert.
Előnyei
- Sokrétű beállítási lehetőség
- Jó kódkezelés és megjelenítés
- Automatikus hibajelzés külön ablakban
- Számos extra
- Van close gomb minden megnyitott fájl fülön
- Ingyenes
Hátrányai
- Nagy méret, lassú indulás
- Ismeretlen kiterjesztésű fájlok buta kezelése
- Nem ismeri a Smarty nyelvet
Honlap
04. Aptana Studio 2.0
Az Aptana programok alapvetően a RedRails környezet fejlesztésére születtek. Ebből kinőve lett az Aptana Studio egy elég közkedvelt HTML editor, amit sikerült egy-két pluginnel megfejelni és igy már a PHP-hoz is ért. A program feltelepítése nem kis időt vesz igénye köszönhetően, hogy már maga a telepítő is 100Mát foglal, amit meg kicsomagol az közel 300-at. A program természetesen ingyenes, de az indulásnál már érezhetjük, hogy JAVA alapokra épül, hiszen maga a betöltés az eléggé hosszadalmasra sikeredett. Kezelő felület tekintetében semmi extrát nem látunk elsőre. Minden szép és egyszerű, de vessük bele magunkat egy kicsit. Nos ha ezt megtesszük, jönnek a problémák. Alapértelmezésben a szoftver nem támogatja a PHP fájlok színezését így ehhez külön plugint kell letölteni. Ez a kezdők számára már most stop. És lehet másikat választani a listáról. Bár a feltelepítés nem kérdez sokat mégis ez a kevés is már sokkal több, mint amennyit kéne, hogy kérdezzen (0). Miután felpakoltuk a PHP Plugint kér egy restartot és máris szépen színezi a szintaxokat, ahogy azt kell. Természetesen opciók között a színeket akár be is állítathatjuk. A következő csalódás a smarty nem ismerete, elvileg a program tudja, de gyakorlatilag nekünk nem sikerült beüzemelni. A PHP felismerője az Eclipse alapjaira épül és elvileg annak kéne tudnia a Smarty-t is, de a feltelepítés után nekünk nem jött elő a menü így nem is ismerte. Baromira körülményesnek tartottuk, hogy a programban hozzá nem adott kiterjesztésű fájlokat a rendszer a Windows alap értelmezett megjelenítőjével akarja, megnyitni még csak meg sem kísérli az APtana beolvasni a fájlt. Így például TPL kiterjesztésű fájlt is csak úgy sikerült látni a programban, hogy a beállítások között felvittük a *.tpl kiterjesztést és, hogy HTML üzemmódba nyissa. A program alapvetően nem lenne rossz, de több mint valószínű, hogy nem a PHP-s emberek számára találták ki. HTML szerkesztésre remek. Van benne automatikusa validátor, hibafigyelő. Nézi a lezárásokat természetesen tudja az automatikus kiegészítést. Extraként projekteknél például tudja, hogy , hogy az img src=" tag beírása után belistázza az images mappa tartalmát és felajánlja a lehetséges képeket. Protokollok tekintetében a szükséges SFTP és FTP-t természetesen ez is ismeri. Nagy előnye, hogy keresője a nem megnyitott fájlokban is tud keresni, továbbá még nagyon jó funkció az Outline, amely minden fájl egyszerűsített nézetét kin álja. Összességében gyakorlatilag mindent tud, amit tudni kell, talán még túl sokat is. Cserébe igen körülményes a felkonfigolása és alapértelmezett szerkesztőnek sem ajánlanánk lassú indulása és az idegen kiterjesztésű fájlok körülményes kezelése miatt.
Előnyei
- Könnyen kezelhető
- Kis méret, gyors indulás és működés
- Telepítés után szinte semmit nem kell beállítani
- Smarty ismerete
- Előre definiált Wordpress, Drupal, Joomla, jQuery stb. szintaxisok ismerete
- Tabolatlan HTML automata TAB-olása funkció
- Ingyenes
Hátránya
- Kevés beállítási lehetőség
- Regisztráció szükséges
- Nincs close gomb a megnyitott fájlfüleken
- FTP-re mentés kicsit fura
Honlap
02. PSPad 4.5.3
Ez az a program, amit talán senkinek nem kell bemutatni. Sokáig egyszerűen a piac legismertebb és legkeresettebb ilyen jellegű programja volt, azonban szépen lassan elkezdett felette lejárni az idő és az már nem volt elég, hogy gyors és könnyen kezelhető ráadásul minden nyelven tud. Az ingyenes programot, ahogy a neve is mutatja a PHP szerkesztésre találták ki. Ezt ismeri és kezeli is a legjobban, ezért lehet az, hogy sokan még a mai napig esküsznek rá. Pedig nincsen benne túl sok extra. Alapvetően ismeri a PHP-ban ejtett hibákat, de a visszajelzés már elég idejemúlt, hiszen egyszerűen elszínez minden a hiba után következő részt és nem is mondja meg mi a baj. Ha már a színezésnél tartunk a nyitóra kattintva szépen mutatja a hozzátartozó lezárót, de hajlamos néha nem működni sajnos. Bár van automata kiegészítője (CTRL+SPACE) mégsem az igazi a jól megszokott. Működését tekintve nagyon gyors kis program, azonban egyik legnagyobb hátránya, hogy a mai napig nem tud SFTP kapcsolatot létesíteni csak FTP-set. Bár már nagyon sokan lobbiztak érte a fejlesztés sose készült el. Felülete átlátható könnyen kezelhető minden sallangtól mentes. Extrák tekintetében nem kínál sokat ezért történhetett meg, hogy sokan sima TXT editor helyett is használják. Szinezés tekintetében egészen rendbe van, ismer majdnem mindent bár a TPL-el ez sem bír el. A beállítások között mindent megadhatunk, nagyon jó funkció, hogy képes automatikusan BACKUP-okat létrehozni az általunk megadott könyvtárba. Az szinte bizonyos, hogy a mai napig az egyik legkedveltebb szoftver, amelyet egyelőre leginkább csak az SFTP nélkülözése árnyékol be. Kezdőknek nem annyira, de haladós és középhaladó programozóknak mindenképp ajánlani tudjuk csak.
Előnyei
- Nagyon gyors és kisméretű
- Könnyen kezelhető
- Sokrétű beállítási lehetőség
- Gyors FTP mentés
- Ingyenes
Hátrányai
- Nincs SFTP kapcsolódási lehetőség
- Ideje múlt PHP error visszajelzés
- Nem mutatja a HTML-ben vétett hibát azonnal
Honlap
01. PhpED 5.9 Professional
Bár a NuSphere PHP editora fizetős mégis azt kell mondanunk, hogy ettől függetlenül megérdemli a lista élét ugyanis a kipróbált termékek közül ez volt az a program, amely képes volt szinte mindent magába foglalni és úgy működni, ahogy azt elvárhatjuk egy jó PHP/HTML editortól. Most felsorolhatnánk, hogy miben jó, de kár lenne, hiszen amire használni akarjuk, abban mind remekül megy. Egyetlen zavaró dolgot találtunk benne miszerint nem tudja jelölni egy kattintásra az összetartozó nyitó és záró elemeket, azonban össze tudja azokat zárni így máris kisebb a probléma. FTP és SFTP protokollokat remekül kezei gyorsan böngészik és könnyen kezelhető. Működését és betöltését tekintve nagyon gyors programról beszélhetünk. Ismer minden fontosabb fájl típust, és remekül színezi is azokat. Beállítani mindent be tudunk, tehát ezzel sincs gond, a hibákat egy jobb oldali kis sávban jelöli és tanácsot is ad azok javítására. Egyetlen problémája hogy fizetős, de ha valaki nagyon nem akar fizetni a neten találhat megoldást. A program erősen ajánlott kategória.
Előnyei
- Gyors működés
- Sokrétű beállítási lehetőség
- Jó színezés és hibajelzés
Hátrányai
- Fizetős (250 dollár)
- Nincs összetartozó nyitó és záró TAG jelölés
Honlap
+1 Adobe Dreamviewer CS3
A listáról nem hiányozhat minden kezdő legkedveltebb eszköze az Adobe programja. Nem PHP szerkesztő kimondottan, hiszen alapvetően a program,arra lett kitalálva, hogy az ember, aki leül elé némi HTML tudással már akár saját oldalt is össze tudjon rakni benne. A program tehát nem kimondottan PHP szerkesztésre született, de elboldogul azzal is, ha valaki ere használná. Szinezés tekintetében nagyon sokan esküsznek rá, hiszen valahogy jól eltalálták, és bármikor módosítani is tudjuk. Távoli kapcsolatok terén sajnos csak a PHP és RDS kapcsolatokat kezeli, de az újabb Dreamviewer-ek már ismerik az SFTP-t is. Extrák tekintetében nincs hiány, aki egyszer használta nagyon nehezen szokik le róla, hiszen kényelmes tud lenni, hogy szinte majdhogynem mindent kiegészít nekünk, gombnyomásra rakhatunk be elemeket azonnal látjuk mit hoztunk létre mindezt szép kezelőfelületen és megfelelően gyors működés mellet. Persze a program nem úgy indul, mint a villám, de bőven belefér az a pár másodperc. Méretét tekintve nem kicsi ráadásul az árát is elkérik, de ezektől eltekintve, aki kezdő és csak ismerkedik a HTML-el és a web fejlesztéssel annak erősen ajánlott.
Előnyei
- Megfelelő háttértámogatás
- Sokrétű beállítási lehetőség
- Gyors működés
- Szép és könnyen kezelhető felület
- Remek automata kiegészítő
- Szép színezés
Hátrányai
- Nem ingyenes
- Nagy méret
- Nincs SFTP (későbbi verziókban már van)
- FTP-zésnél az összes fájlt letölti
- Lassú indulás
- Lassú FTP-re mentés
Honlap